Systémové upozornění
Hlavní informace

Vzorové 1. kolo soutěže oZáření

Otázka č. 1: Kdyby ses chtěl(a) převléknout na Halloween za vlnu a mrknout se někomu na kosti, jakou by sis oblékl(a) frekvenci? Vysvětli proč. Kostlivci jsou z téhle otázky jako objekt pozorovaní diskvalifikováni.

Otázka č. 2: V září roku 1987 se v brazilském městě Goiana stala velká radiační událost. Z nehlídané radioterapeutické kliniky, která byla před vyřazením, ukradli 2 zloději část ozařovací jednotky, která se používala pro onkologickou léčbu. Tehdy ještě nebyly rozšířené moderní urychlovače, ale k ozařování se používaly fyzické radionuklidy - např. 60-Co nebo 137-Cs. Zloději ukradli právě ozařovací hlavici (viz fotka níže), která v tomto případě obsahovala radionuklid 137-Cs. S motivací zpeněžit kovový materiál a s neznalostí, o jak nebezpečnou věc jde, se jim podařilo velkou část radioaktivního materiálu vyjmout. Tímto začíná velký a smutný příběh šíření radionuklidu 137-Cs po Goianě , při kterém bylo vyšetřeno s podezřením na kontaminaci přes 100 tisíc lidí. U 249 se kontaminace potvrdila, 4 následkem ozáření zemřeli. Abyste měli představu, jak moc se kontaminace rozšířila, zajímavým údajem je, že byla nalezena i na 50 tisících roličkách toaletního papíru. Pro zájemce přikládáme zprávu Mezinárodní atomové agentury: https://www-pub.iaea.org/MTCD/Publications/PDF/Pub815_web.pdf.

 

Vaším úkolem v tomto příkladu je spočítat následující:
a) Jaká aktivita 137-Cs byla v ozařovací hlavici celkem přítomna, pokud v 93 g chloridu cesného (CsCl) bylo přítomno 17 % čistého 137-Cs?
b) Jakou aktivitu by týž materiál měl dnes, tj. na začátku roku 2024?

Otázka č. 3: Jedním z radionuklidů, které se vyskytují v přírodě, je K-40. Draslík přitom patří k prvkům, které jsou obsaženy v lidském organismu. Odhadněte, jaká je aktivita draslíku (K-40) v těle člověka, který má průměrný obsah draslíku. Zamyslete se, jaká 2 důležitá čísla musíte k výpočtu vyhledat, nalezněte je na vhodných internetových stránkách a uveďte zdroj.

Odpovědi zasílejte na e-mail: kamil.augsten@fjfi.cvut.cz. Můžete přiložit soubor s výpočtem - např. dokument, scan, fotku (pdf, obrázek).